046882130399846+ 2.Production
The 6882 series can be used with upper or lower contacts, routing the FPC/FFC can be designed freely. Although it is a back flip type, the FPC/FFC insertion slot is designed to be wide, contributing to improved workability. A tactile “latch” feeling when inserting a FPC/FFC indicates correct insertion to the operator. Both ends of lock metals have temporary holding structure, it prevents the half-mating condition of the FPC/FFC. This series support V-by-One®HS*.
Recommended applications: Laptops, Automobile(infotainment) and industrial equipment etc.
* V-by-One is a registered trademark of THine Electronics, Inc.
Features
- The connectors are shipped with the actuator open, contributing to improved workability.
- The FPC/FFC insertion slot of connector is wide, operation will be easily.
- The temporary holding of both ends of lock metals prevent the half-mating of FPC/FFC.
Application
- Consumer Equipment (Flat TV, PC, Game)
- Automobile(Infotainment)
- Industrial Equipment
- Robot
Specifications
| Pitch | 0.500mm |
|---|---|
| Connection Style |
Right angle |
| Height | 2.10mm |
| Width | 7.20mm |
| Length | 19.10mm |
| No. of Positions | 30 |
| Lock Type | Back flip |
| Contact Location | Dual-sided contact |
| Operating Temperature Range |
-40℃ to 85℃
|
| High-speed transmission standard |
V-by-One®HS |
| Applicable FPC/FFC Thickness | 0.3mm |
| Rated Current(signal) | DC 0.4A |
| Rated Voltage | DC 50V |
| Withstanding Voltage | AC 200Vrms、1min. |
| Packaging style | Reel |
| Quantity per Package | 1000 |
| Packing Specification |
|
Packaging Specifications
| Packaging style | Reel |
|---|---|
| Quantity per Package | 1000 |
| Packing Specification |
|
Engineering Documents
Catalog
2D Drawing
Product Specification
Evaluation Test Report
Test Report SearchInstruction Manual
Environmental data
| RoHS Compliance | Yes |
|---|
FAQ
View AllPlease apply using the form below.
To Access the Test Report Search Page
Related Glossary
View All[FPC/FFC connector] A latch with a locking mechanism that is actuated when connecting FPC/FFCs for retention.
Abbreviation of Flexible Printed Circuit. Circuit is printed on a thin insulating sheet with a conducting material.
Related Products FPC/FFC Connectors
Abbreviation of Flexible Flat Cable. Multiple thin rectangular conductors at regular intervals laminated with an insulating sheet.
Related Products FPC/FFC Connectors
Spacing between contacts. Center-line spacing of adjacent contacts.
Number of terminals/leads/circuits/contacts/ways contained in a connector.