145814030000829+ 1.In Planning
The 5814 Series are space-saving Board to Board Connectors featuring a fine pitch of 0.3mm, stacking height of 0.6mm (between boards) and a width of 1.5mm. This connector achieves industry-leading narrow pitch and compact dimensions, and is designed to prevent damage during connector mating operations through its unique metal fitting structure.
Recommended applications: Small electronics and IoT products such as smartphones, wearable devices, and audio devices etc.
Features
- Space-Saving Design
- Structure Prevents Damage During Mating
- Independent Power Supply Contacts
Application
- Smartphone, Tablet PC
- Wearable Device
- Consumer Equipment (Flat TV, PC, Game)
- Communications Module
- Datacenter, AI Server
- Robot
Specifications
| Pitch | 0.300mm |
|---|---|
| Connection Style |
Parallel Connection |
| Stacking Height |
0.60mm |
| Width | 1.50mm |
| Length | 6.08mm |
| No. of Positions | 30 |
| Operating Temperature Range |
-40℃ to 85℃
|
| High-speed transmission standard |
PCIe Gen.1~Gen.4 MIPI D/C-PHY USB4 |
| Rated Current(signal) | DC 0.3A/Contact |
| Rated Current(power) | DC 5.0A/metal tab |
| Rated Voltage | DC 50V/Contact |
| Withstanding Voltage | AC 250Vrms、1min. |
| Shape | Plug |
| Metal Tab | With |
| Boss | Without |
| Vacuum item | Without |
| Packaging style | Reel |
| Quantity per Package | 15000 |
| Packing Specification |
|
Packaging Specifications
| Packaging style | Reel |
|---|---|
| Quantity per Package | 15000 |
| Packing Specification |
|
Engineering Documents
Catalog
2D Drawing
Product Specification
Evaluation Test Report
Test Report SearchInstruction Manual
Environmental data
| RoHS Compliance | Yes |
|---|
FAQ
View AllPlease apply using the form below.
To Access the Test Report Search Page
Related Glossary
View AllTo combine a connector to a compatible part for the purposes of transferring electricity.
Distance between the two surfaces that the connectors are mounted on.
Spacing between contacts. Center-line spacing of adjacent contacts.
Number of terminals/leads/circuits/contacts/ways contained in a connector.
The action in which a connector contact rubs the mating surface of another contact eliminating oxides/foreign substances adhering to the surface.
