145631176112829+T 1.In Planning
The 5631 series is a board-to-board connector with a floating mechanism that combines high-speed transmission and high reliability. While achieving high-speed transmission of 16 Gbps, it achieves ±0.5 mm of movement in the X and Y directions, significantly improving the mechanical and electrical characteristics of high-speed transmission, which is generally considered difficult with a floating mechanism.
Suitable for automobile (infotainment, driving/safety equipment etc.)
Features
- <Supported high-speed transmission standards>
PCIe Gen.1 2.5GT/s to Gen.4 16GT/s, USB3.2 Gen.1/Gen.2, SATA3.0 etc. - Space-saving design with stacking height of 10 to 14 mm and width of 9.9 mm.
- It is a composite type that can be used without mounting a signal connector and a power supply connector separately to meet a wide range of needs.
Application
- Automobile (Driving/Safety Equipment)
- Automobile(Infotainment)
- Industrial Equipment
- Datacenter, AI Server
- Robot
Specifications
| Pitch | 0.500mm |
|---|---|
| Connection Style |
Parallel Connection |
| Stacking Height |
11.00mm |
| Width | 9.90mm |
| Length | 52.72mm |
| No. of Positions | 164 |
| Floating | XY±0.5mm |
| Operating Temperature Range |
-40℃ to 125℃
|
| High-speed transmission standard |
PCIe Gen.1~Gen.4 SATA3.0 USB3.2 Gen.1/Gen.2 |
| Rated Current(signal) | DC 0.5A/Contact |
| Rated Current(power) | DC 3.0A/Contact |
| Rated Voltage | DC 50V/Contact |
| Withstanding Voltage | AC 500Vrms、1min. |
| Shape | Plug |
| Metal Tab | With |
| Boss | Without |
| Vacuum item | Cap |
| Packaging style | Reel |
| Quantity per Package | 600 |
| Packing Specification |
|
Remarks
The current value may be limited by temperature rise.
Packaging Specifications
| Packaging style | Reel |
|---|---|
| Quantity per Package | 600 |
| Packing Specification |
|
Engineering Documents
Catalog
2D Drawing
Product Specification
Evaluation Test Report
Test Report SearchEnvironmental data
| RoHS Compliance | Yes |
|---|
FAQ
View AllPlease apply using the form below.
To Access the Test Report Search Page
Related Glossary
View AllImpedance is a value indicating resistance to AC currents, and it varies with frequency. Characteristic impedance is the impedance of a signal path, usually set to a certain value in equipment or a system.
Distance between the two surfaces that the connectors are mounted on.
Protrusions made by an embossing work. On connectors, a cylindrical protrusion(s) formed on an insulator housing for positioning the connector on a board. Also known as pegs.
The distance on the surface of a contact on which another contact touches and travels during mating/unmating; or contact margin.
