046841045100846+ 2.Production
The 6841 Series are 0.3mm pitch, ZIF, vertical, slide-lock type FPC Connectors that are best suited for the internal connection of electric equipment requiring downsizing and multi-functions, such as laptops, DSCs (Digital Still Cameras), DVCs (Digital Video Cameras), digital audio players, etc. These low profile, space-saving products feature a height of 3.6mm and width of 2.95mm (terminals are width of 2.8mm).
Application
- Consumer Equipment (Flat TV, PC, Game)
Specifications
| Pitch | 0.300mm |
|---|---|
| Connection Style |
Vertical |
| Height | 3.60mm |
| Width | 2.95mm |
| Length | 16.40mm |
| No. of Positions | 45 |
| Lock Type | Slide lock |
| Contact Location | Single-sided contact |
| Operating Temperature Range |
-40℃ to 85℃
|
| Applicable FPC/FFC Thickness | 0.2mm |
| Rated Current(signal) | AC/DC 0.2A |
| Rated Voltage | AC/DC 50V |
| Withstanding Voltage | AC 200Vrms、1min. |
| Packaging style | Reel |
| Quantity per Package | 2000 |
| Packing Specification |
|
Packaging Specifications
| Packaging style | Reel |
|---|---|
| Quantity per Package | 2000 |
| Packing Specification |
|
Engineering Documents
Catalog
2D Drawing
Product Specification
Evaluation Test Report
Test Report SearchInstruction Manual
Environmental data
| RoHS Compliance | Yes |
|---|
FAQ
View AllPlease apply using the form below.
To Access the Test Report Search Page
Related Glossary
View All[FPC/FFC connector] A latch with a locking mechanism that is actuated when connecting FPC/FFCs for retention.
Abbreviation of Flexible Printed Circuit. Circuit is printed on a thin insulating sheet with a conducting material.
Related Products FPC/FFC Connectors
Abbreviation of Flexible Flat Cable. Multiple thin rectangular conductors at regular intervals laminated with an insulating sheet.
Related Products FPC/FFC Connectors
Spacing between contacts. Center-line spacing of adjacent contacts.
Number of terminals/leads/circuits/contacts/ways contained in a connector.