296409200202856+ 4.Discontinued
Specifications
| Applicable Standard | JEDEC MO224 |
|---|---|
| Connection Style |
Vertical |
| Type | Lever closed |
| Pitch | 0.600mm |
| PCB Mounting Method | SMT |
| No. of Positions | 200 |
| Operating Temperature Range |
-55℃ to 85℃
|
| Rated Current(signal) | DC 0.3A/Contact |
| Rated Voltage | DC 25V/Contact |
| Withstanding Voltage | AC 250Vrms、1min. |
| Packaging style | Tray |
| Quantity per Package | 26 |
| Packing Specification |
|
Packaging Specifications
| Packaging style | Tray |
|---|---|
| Quantity per Package | 26 |
| Packing Specification |
|
Engineering Documents
Catalog
2D Drawing
Product Specification
Evaluation Test Report
Test Report SearchEnvironmental data
| RoHS Compliance | Yes |
|---|
FAQ
View AllPlease apply using the form below.
To Access the Test Report Search Page
Related Glossary
View AllAbbreviation of Surface Mount Technology. A method of producing electronic circuits on a printed circuit board (PCB) by applying solder paste and placing components on the PCB's surface before the solder is melted in a reflow oven.

Protrusions made by an embossing work. On connectors, a cylindrical protrusion(s) formed on an insulator housing for positioning the connector on a board. Also known as pegs.
An insulating body or generic name for insulating materials constituting the outer shell of a connector that holds or accommodates contacts or post pins. It is also called a housing or mold.
Terminals, leads or pins contained in connectors, or also contacting part of the terminal/lead/pin. Metal parts or metallic portions responsible for conducting electricity when connectors are mated or connected. There are various kinds of contacts, such as tuning forks and bellows.