145846080000829+ 2.Production
The 5846 Series are 0.4mm pitch, ideal for laptops etc. These products have achieved a stacking height of 3.0mm and a width of 5.8mm including leads.
Suitable for laptops, industrial equipment and power supplies etc.
Distributor Inventory
Application
- Consumer Equipment (Flat TV, PC, Game)
- Industrial Equipment
- Automobile(Infotainment)
- Automobile (Driving/Safety Equipment)
- Datacenter, AI Server
- Robot
Specifications
| Pitch | 0.400mm |
|---|---|
| Connection Style |
Parallel Connection |
| Stacking Height |
3.00mm |
| Width | 5.80mm |
| Length | 17.97mm |
| No. of Positions | 80 |
| Operating Temperature Range |
-40℃ to 85℃
|
| Rated Current(signal) | DC 0.4A/Contact |
| Rated Voltage | DC 50V/Contact |
| Withstanding Voltage | AC 250Vrms、1min. |
| Shape | Plug |
| Metal Tab | Without |
| Boss | Without |
| Vacuum item | Without |
| Packaging style | Reel |
| Quantity per Package | 1000 |
| Packing Specification |
|
Packaging Specifications
| Packaging style | Reel |
|---|---|
| Quantity per Package | 1000 |
| Packing Specification |
|
Engineering Documents
Catalog
2D Drawing
Product Specification
Evaluation Test Report
Test Report SearchInstruction Manual
Environmental data
| RoHS Compliance | Yes |
|---|
FAQ
View AllPlease apply using the form below.
To Access the Test Report Search Page
Related Glossary
View AllTo combine a connector to a compatible part for the purposes of transferring electricity.
Distance between the two surfaces that the connectors are mounted on.
Spacing between contacts. Center-line spacing of adjacent contacts.
Number of terminals/leads/circuits/contacts/ways contained in a connector.
The action in which a connector contact rubs the mating surface of another contact eliminating oxides/foreign substances adhering to the surface.