046277006001883+ 2.Production
The 6277 Series are 0.5mm pitch, ZIF, right angle FPC Connectors with dual-sided contacts.
These connectors feature a low profile height of 0.9mm and are applied in LCDs for small portable equipment.
Application
- Smartphone, Tablet PC
- Wearable Device
- Consumer Equipment (Flat TV, PC, Game)
Specifications
| Pitch | 0.500mm |
|---|---|
| Connection Style |
Right angle |
| Height | 0.90mm |
| Width | 3.50mm |
| Length | 4.50mm |
| No. of Positions | 6 |
| Lock Type | Back flip |
| Contact Location | Dual-sided contact |
| Operating Temperature Range |
-40℃ to 85℃
|
| Applicable FPC/FFC Thickness | 0.2mm |
| Rated Current(signal) | AC/DC 0.4A |
| Rated Voltage | AC/DC 50V |
| Withstanding Voltage | AC 200Vrms、1min. |
| Packaging style | Reel |
| Quantity per Package | 3000 |
| Packing Specification |
|
Packaging Specifications
| Packaging style | Reel |
|---|---|
| Quantity per Package | 3000 |
| Packing Specification |
|
Engineering Documents
Catalog
2D Drawing
Product Specification
Evaluation Test Report
Test Report SearchInstruction Manual
Environmental data
| RoHS Compliance | Yes |
|---|
FAQ
View AllPlease apply using the form below.
To Access the Test Report Search Page
Related Glossary
View All[FPC/FFC connector] A latch with a locking mechanism that is actuated when connecting FPC/FFCs for retention.
Abbreviation of Flexible Printed Circuit. Circuit is printed on a thin insulating sheet with a conducting material.
Related Products FPC/FFC Connectors
Abbreviation of Flexible Flat Cable. Multiple thin rectangular conductors at regular intervals laminated with an insulating sheet.
Related Products FPC/FFC Connectors
Spacing between contacts. Center-line spacing of adjacent contacts.
Number of terminals/leads/circuits/contacts/ways contained in a connector.