006232007006800+ 2.Production
The 6232 Series are 1.0mm pitch, Non-ZIF, SMT / through hole type FPC/FFC Connectors with cost advantages.
We offer both right angle and vertical connectors , but only bottom contacts are available in right angle versions.
Suitable for flat TV, industrial equipment and power supplies etc.
Application
- Industrial Equipment
- Robot
- Consumer Equipment (Flat TV, PC, Game)
Specifications
| Pitch | 1.000mm |
|---|---|
| Connection Style |
Vertical |
| Height | 5.50mm |
| Width | 3.00mm |
| Length | 10.00mm |
| No. of Positions | 7 |
| Lock Type | Non-ZIF (LIF) |
| Contact Location | Single-sided contact |
| Operating Temperature Range |
-20℃ to 85℃
|
| Applicable FPC/FFC Thickness | 0.3mm |
| Rated Current(signal) | AC/DC 0.5A |
| Rated Voltage | AC/DC 50V |
| Withstanding Voltage | AC 500Vrms、1min. |
| Packaging style | Tray |
| Quantity per Package | 360 |
| Packing Specification |
|
Remarks
With Kink
Packaging Specifications
| Packaging style | Tray |
|---|---|
| Quantity per Package | 360 |
| Packing Specification |
|
Engineering Documents
Catalog
2D Drawing
Product Specification
Evaluation Test Report
Test Report SearchInstruction Manual
Environmental data
| RoHS Compliance | Yes |
|---|
FAQ
View AllPlease apply using the form below.
To Access the Test Report Search Page
Related Glossary
View All[FPC/FFC connector] A latch with a locking mechanism that is actuated when connecting FPC/FFCs for retention.
Abbreviation of Flexible Printed Circuit. Circuit is printed on a thin insulating sheet with a conducting material.
Related Products FPC/FFC Connectors
Abbreviation of Flexible Flat Cable. Multiple thin rectangular conductors at regular intervals laminated with an insulating sheet.
Related Products FPC/FFC Connectors
Solder tails are bent in order to firmly connect a board with a connector to prevent contacts from floating when soldered.

Spacing between contacts. Center-line spacing of adjacent contacts.