046287676012868+ 2.Production
The 6287 Series are 0.4mm pitch, bottom contact, ZIF, right angle, SMT type FPC/FFC Connectors with front locks. These series are developed for connections with high-pin-count FPCs in laptops, DVDs, LCDs, FPDs (Flat Panel Displays), etc.
Application
- Smartphone, Tablet PC
- Consumer Equipment (Flat TV, PC, Game)
Specifications
| Pitch | 0.400mm |
|---|---|
| Connection Style |
Right angle |
| Height | 1.20mm |
| Width | 4.90mm |
| Length | 33.20mm |
| No. of Positions | 76 |
| Lock Type | Front flip |
| Contact Location | Bottom contact |
| Operating Temperature Range |
-40℃ to 85℃
|
| Applicable FPC/FFC Thickness | 0.3mm |
| Rated Current(signal) | DC 0.4A |
| Rated Voltage | DC 40V |
| Withstanding Voltage | AC 200Vrms、1min. |
| Packaging style | Reel |
| Quantity per Package | 2500 |
| Packing Specification |
|
Packaging Specifications
| Packaging style | Reel |
|---|---|
| Quantity per Package | 2500 |
| Packing Specification |
|
Engineering Documents
Catalog
2D Drawing
Product Specification
Evaluation Test Report
Test Report SearchInstruction Manual
Environmental data
| RoHS Compliance | Yes |
|---|
FAQ
View AllPlease apply using the form below.
To Access the Test Report Search Page
Related Glossary
View All[FPC/FFC connector] A latch with a locking mechanism that is actuated when connecting FPC/FFCs for retention.
Abbreviation of Flexible Printed Circuit. Circuit is printed on a thin insulating sheet with a conducting material.
Related Products FPC/FFC Connectors
Abbreviation of Flexible Flat Cable. Multiple thin rectangular conductors at regular intervals laminated with an insulating sheet.
Related Products FPC/FFC Connectors
Spacing between contacts. Center-line spacing of adjacent contacts.
Number of terminals/leads/circuits/contacts/ways contained in a connector.