245908024000829+ 1.In Planning
The 5908 series is a 0.4mm pitch board to board connector with a fully shielded structure that achieves excellent EMI characteristics. It supports transmission standards such as PCI Express Gen.3 (8Gbps) and USB 3.2 Gen.2 (10Gbps), meeting the high-speed transmission needs that come with increasingly sophisticated and multi-functional devices.
Recommended applications: Small electronics and IoT products such as wearable devices, and audio devices / Automotive cameras and other in-vehicle devices.
Features
- Excellent EMI characteristics for high-speed transmission
- High durability and good workability
Application
- Communications Module
- Wearable Device
- Automobile (Driving/Safety Equipment)
- Datacenter, AI Server
- Robot
- Consumer Equipment (Flat TV, PC, Game)
Specifications
| Pitch | 0.400mm |
|---|---|
| Connection Style |
Parallel Connection |
| Stacking Height |
2.00mm |
| Width | 4.20mm |
| Length | 8.50mm |
| No. of Positions | 24 |
| Operating Temperature Range |
-40℃ to 125℃
|
| High-speed transmission standard |
PCI Express Gen.3 USB 3.2 Gen.2 |
| Rated Current(signal) | DC 0.5A/Contact |
| Rated Voltage | DC 30V/Contact |
| Withstanding Voltage | AC 250Vrms、1min. |
| Shape | Receptacle |
| Metal Tab | With (Shield type) |
| Boss | Without |
| Vacuum item | Without |
| Packaging style | Reel |
| Quantity per Package | 4000 |
| Packing Specification |
|
Packaging Specifications
| Packaging style | Reel |
|---|---|
| Quantity per Package | 4000 |
| Packing Specification |
|
Engineering Documents
Catalog
2D Drawing
Product Specification
Evaluation Test Report
Test Report SearchEnvironmental data
| RoHS Compliance | Yes |
|---|
FAQ
View AllPlease apply using the form below.
To Access the Test Report Search Page
Related Glossary
View AllAbbreviation of Electromagnetic Interference. A disturbance of an electrical circuit caused by external interference of an electromagnetic origin.
Distance between the two surfaces that the connectors are mounted on.
To combine a connector to a compatible part for the purposes of transferring electricity.
Spacing between contacts. Center-line spacing of adjacent contacts.
Number of terminals/leads/circuits/contacts/ways contained in a connector.