009072250501883+ 3.NRND
기판상호의 스태킹용으로 개발된 커넥터로 플러그와 리셉터클로 구성. 기판간 길이는 12/15/18/20mm에서 선택가능합니다. 리셉터클은 보텀엔트리구조 플러그에는 킹크 가공이 되어 있어 오결합 방지가이드도 설계되어 있습니다.
일반 산업 기기, 전원 장치 등의 용도에 적절하고 있습니다.
애플리케이션
- 산업기기
- 전원 장치
사양
| 핀간격 [mm] | 2.540mm |
|---|---|
| 접속형태 |
Parallel Connection |
| 결합 높이 [mm] |
18.00mm |
| 폭 치수 [mm] | 5.50mm |
| 길이 치수 [mm] | 71.36mm |
| 극수 | 50 |
| 사용온도범위 |
-55℃ ~ 85℃
|
| 정격전류 (신호핀) | AC/DC 3.0A/Contact |
| 정격전압 | AC 300V rms |
| 내전압 | AC 500Vrms、1min. |
| 형태 | Header |
| 금구유무 | Without |
| Boss | Without |
| 흡착 item | Without |
| 포장 | Box |
| 포장규격표 |
|
포장 사양
| 포장 | Box |
|---|---|
| 포장규격표 |
|
엔지니어링 문서
카탈로그
평가시험보고서(Test Report)
평가시험보고서 검색Environmental data
| RoHS 규제 대응 | Yes |
|---|
FAQ
일람Please apply using the form below.
To Access the Test Report Search Page
Related Glossary
일람To combine a connector to a compatible part for the purposes of transferring electricity.
Distance between the two surfaces that the connectors are mounted on.
Protrusions made by an embossing work. On connectors, a cylindrical protrusion(s) formed on an insulator housing for positioning the connector on a board. Also known as pegs.
The distance on the surface of a contact on which another contact touches and travels during mating/unmating; or contact margin.
Spacing between contacts. Center-line spacing of adjacent contacts.