145631176112829+T 1.계획중
The 5631 series is a board-to-board connector with a floating mechanism that combines high-speed transmission and high reliability. While achieving high-speed transmission of 16 Gbps, it achieves ±0.5 mm of movement in the X and Y directions, significantly improving the mechanical and electrical characteristics of high-speed transmission, which is generally considered difficult with a floating mechanism.
Suitable for automobile (infotainment, driving/safety equipment etc.)
특장점
- <Supported high-speed transmission standards>
PCIe Gen.1 2.5GT/s to Gen.4 16GT/s, USB3.2 Gen.1/Gen.2, SATA3.0 etc. - Space-saving design with stacking height of 10 to 14 mm and width of 9.9 mm.
- It is a composite type that can be used without mounting a signal connector and a power supply connector separately to meet a wide range of needs.
애플리케이션
- 자동차 (운전 / 안전 장비)
- 자동차 (인포테인먼트)
- 산업기기
- 데이터 센터・AI 서버
- 로봇
사양
| 핀간격 [mm] | 0.500mm |
|---|---|
| 접속형태 |
Parallel Connection |
| 결합 높이 [mm] |
11.00mm |
| 폭 치수 [mm] | 9.90mm |
| 길이 치수 [mm] | 52.72mm |
| 극수 | 164 |
| 플로팅 | XY±0.5mm |
| 사용온도범위 |
-40℃ ~ 125℃
|
| 고속전송 |
PCIe Gen.1~Gen.4 SATA3.0 USB3.2 Gen.1/Gen.2 |
| 정격전류 (신호핀) | DC 0.5A/Contact |
| 정격전류 (전원) | DC 3.0A/Contact |
| 정격전압 | DC 50V/Contact |
| 내전압 | AC 500Vrms、1min. |
| 형태 | Plug |
| 금구유무 | With |
| Boss | Without |
| 흡착 item | Cap |
| 포장 | Reel |
| Quantity per Package | 600 |
| 포장규격표 |
|
비고
The current value may be limited by temperature rise.
포장 사양
| 포장 | Reel |
|---|---|
| Quantity per Package | 600 |
| 포장규격표 |
|
엔지니어링 문서
카탈로그
평가시험보고서(Test Report)
평가시험보고서 검색Environmental data
| RoHS 규제 대응 | Yes |
|---|
FAQ
일람Please apply using the form below.
To Access the Test Report Search Page
Related Glossary
일람Impedance is a value indicating resistance to AC currents, and it varies with frequency. Characteristic impedance is the impedance of a signal path, usually set to a certain value in equipment or a system.
Distance between the two surfaces that the connectors are mounted on.
Protrusions made by an embossing work. On connectors, a cylindrical protrusion(s) formed on an insulator housing for positioning the connector on a board. Also known as pegs.
The distance on the surface of a contact on which another contact touches and travels during mating/unmating; or contact margin.
