046882130399846+ 2.양산품
The 6882 series has a dual-sided contact that enhances flexibility in pulling the FPC.
Although it is a backflip type, the FPC/FFC insertion port has been widely designed to improve workability.
노트북, 자동차(인포테인먼트), 일반 산업 기기 등의 용도에 적절하고 있습니다.
특장점
-
The connectors are delivered with open actuators for increased workability.
-
V-by-One HS compatible
* V-by-One is a registered trademark of THine Electronics, Inc.
애플리케이션
- 가전기기 (평면 TV, PC, 게임)
- 자동차 (인포테인먼트)
- 산업기기
- 로봇
사양
| 핀간격 [mm] | 0.500mm |
|---|---|
| 접속형태 |
라이트앵글 |
| 기판상 높이 [mm] | 2.10mm |
| 폭 치수 [mm] | 7.20mm |
| 길이 치수 [mm] | 19.10mm |
| 극수 | 30 |
| Lock 타입 | Back flip |
| 접점위치 | 양면접점 |
| 사용온도범위 |
-40℃ ~ 85℃
|
| 고속전송 |
V-by-One®HS |
| 적용FPC/FFC두께 | 0.3mm |
| 정격전류 (신호핀) | DC 0.4A |
| 정격전압 | DC 50V |
| 내전압 | AC 200Vrms、1min. |
| 포장 | Reel |
| Quantity per Package | 1000 |
| 포장규격표 |
|
포장 사양
| 포장 | Reel |
|---|---|
| Quantity per Package | 1000 |
| 포장규격표 |
|
엔지니어링 문서
카탈로그
평가시험보고서(Test Report)
평가시험보고서 검색Environmental data
| RoHS 규제 대응 | Yes |
|---|
FAQ
일람Please apply using the form below.
To Access the Test Report Search Page
Related Glossary
일람[FPC/FFC connector] A latch with a locking mechanism that is actuated when connecting FPC/FFCs for retention.
Abbreviation of Flexible Printed Circuit. Circuit is printed on a thin insulating sheet with a conducting material.
Related Products FPC/FFC Connectors
Abbreviation of Flexible Flat Cable. Multiple thin rectangular conductors at regular intervals laminated with an insulating sheet.
Related Products FPC/FFC Connectors
Spacing between contacts. Center-line spacing of adjacent contacts.
Number of terminals/leads/circuits/contacts/ways contained in a connector.