046277006001883+ 2.양산품
6277시리즈는 소형휴대기기의 액정표시장치용도 등으로 개발된 0.5mm피치, ZIF라이트앵글, 높이H=0.9mm의 초저배, 상하양면접점, 공간절감타입의 FPC용 커넥터입니다. (적용FPC두께:0.2±0.03mm)종래의 자사제품에 비하여 (6298시리즈, 3핀 비교 시)폭3.0mm, 폭3.5mm로 소형화. 체적비 모두 약27.3%의 공간절감화를 실현하였습니다.
Distributor Inventory
애플리케이션
- 스마트폰・타블렛PC
- 웨어러블단말기
- 가전기기 (평면 TV, PC, 게임)
사양
| 핀간격 [mm] | 0.500mm |
|---|---|
| 접속형태 |
라이트앵글 |
| 기판상 높이 [mm] | 0.90mm |
| 폭 치수 [mm] | 3.50mm |
| 길이 치수 [mm] | 4.50mm |
| 극수 | 6 |
| Lock 타입 | Back flip |
| 접점위치 | 양면접점 |
| 사용온도범위 |
-40℃ ~ 85℃
|
| 적용FPC/FFC두께 | 0.2mm |
| 정격전류 (신호핀) | AC/DC 0.4A |
| 정격전압 | AC/DC 50V |
| 내전압 | AC 200Vrms、1min. |
| 포장 | Reel |
| Quantity per Package | 3000 |
| 포장규격표 |
|
포장 사양
| 포장 | Reel |
|---|---|
| Quantity per Package | 3000 |
| 포장규격표 |
|
엔지니어링 문서
카탈로그
평가시험보고서(Test Report)
평가시험보고서 검색Environmental data
| RoHS 규제 대응 | Yes |
|---|
FAQ
일람Please apply using the form below.
To Access the Test Report Search Page
Related Glossary
일람[FPC/FFC connector] A latch with a locking mechanism that is actuated when connecting FPC/FFCs for retention.
Abbreviation of Flexible Printed Circuit. Circuit is printed on a thin insulating sheet with a conducting material.
Related Products FPC/FFC Connectors
Abbreviation of Flexible Flat Cable. Multiple thin rectangular conductors at regular intervals laminated with an insulating sheet.
Related Products FPC/FFC Connectors
Spacing between contacts. Center-line spacing of adjacent contacts.
Number of terminals/leads/circuits/contacts/ways contained in a connector.