245908024000829+ 1.계획중
The 5908 series is a 0.4mm pitch board to board connector with a fully shielded structure that achieves excellent EMI characteristics. It supports transmission standards such as PCI Express Gen.3 (8Gbps) and USB 3.2 Gen.2 (10Gbps), meeting the high-speed transmission needs that come with increasingly sophisticated and multi-functional devices.
Recommended applications: Small electronics and IoT products such as wearable devices, and audio devices / Automotive cameras and other in-vehicle devices.
특장점
- Excellent EMI characteristics for high-speed transmission
- High durability and good workability
애플리케이션
- 통신 모듈
- 웨어러블단말기
- 자동차 (운전 / 안전 장비)
- 데이터 센터・AI 서버
- 로봇
- 가전기기 (평면 TV, PC, 게임)
사양
| 핀간격 [mm] | 0.400mm |
|---|---|
| 접속형태 |
Parallel Connection |
| 결합 높이 [mm] |
2.00mm |
| 폭 치수 [mm] | 4.20mm |
| 길이 치수 [mm] | 8.50mm |
| 극수 | 24 |
| 사용온도범위 |
-40℃ ~ 125℃
|
| 고속전송 |
PCI Express Gen.3 USB 3.2 Gen.2 |
| 정격전류 (신호핀) | DC 0.5A/Contact |
| 정격전압 | DC 30V/Contact |
| 내전압 | AC 250Vrms、1min. |
| 형태 | Receptacle |
| 금구유무 | With (Shield type) |
| Boss | Without |
| 흡착 item | Without |
| 포장 | Reel |
| Quantity per Package | 4000 |
| 포장규격표 |
|
포장 사양
| 포장 | Reel |
|---|---|
| Quantity per Package | 4000 |
| 포장규격표 |
|
엔지니어링 문서
카탈로그
평가시험보고서(Test Report)
평가시험보고서 검색Environmental data
| RoHS 규제 대응 | Yes |
|---|
FAQ
일람Please apply using the form below.
To Access the Test Report Search Page
Related Glossary
일람Abbreviation of Electromagnetic Interference. A disturbance of an electrical circuit caused by external interference of an electromagnetic origin.
Distance between the two surfaces that the connectors are mounted on.
To combine a connector to a compatible part for the purposes of transferring electricity.
Spacing between contacts. Center-line spacing of adjacent contacts.
Number of terminals/leads/circuits/contacts/ways contained in a connector.