046287676012868+ 2.양산품
6287시리즈는 시장의 기기의 소형화와 다기능화가 요구 되는 노트PC, 슬림DVD/BD드라이브 등의 민생기기용으로 개발된 0.4mm피치, 라이트앵글, 하접점타입의 FPC커넥터입니다. FPC빠짐방지대책을 실시 하여 FPC의 굴곡이 요구되는 전자기기의 내부접속에 적합합니다.
추천 용도: 스마트폰・타블렛PC, 노트북, 오디오 기기, 게임기기 등
애플리케이션
- 스마트폰・타블렛PC
- 가전기기 (평면 TV, PC, 게임)
사양
| 핀간격 [mm] | 0.400mm |
|---|---|
| 접속형태 |
라이트앵글 |
| 기판상 높이 [mm] | 1.20mm |
| 폭 치수 [mm] | 4.90mm |
| 길이 치수 [mm] | 33.20mm |
| 극수 | 76 |
| Lock 타입 | Front flip |
| 접점위치 | 하접점 |
| 사용온도범위 |
-40℃ ~ 85℃
|
| 적용FPC/FFC두께 | 0.3mm |
| 정격전류 (신호핀) | DC 0.4A |
| 정격전압 | DC 40V |
| 내전압 | AC 200Vrms、1min. |
| 포장 | Reel |
| Quantity per Package | 2500 |
| 포장규격표 |
|
포장 사양
| 포장 | Reel |
|---|---|
| Quantity per Package | 2500 |
| 포장규격표 |
|
엔지니어링 문서
카탈로그
평가시험보고서(Test Report)
평가시험보고서 검색Environmental data
| RoHS 규제 대응 | Yes |
|---|
FAQ
일람Please apply using the form below.
To Access the Test Report Search Page
Related Glossary
일람[FPC/FFC connector] A latch with a locking mechanism that is actuated when connecting FPC/FFCs for retention.
Abbreviation of Flexible Printed Circuit. Circuit is printed on a thin insulating sheet with a conducting material.
Related Products FPC/FFC Connectors
Abbreviation of Flexible Flat Cable. Multiple thin rectangular conductors at regular intervals laminated with an insulating sheet.
Related Products FPC/FFC Connectors
Spacing between contacts. Center-line spacing of adjacent contacts.
Number of terminals/leads/circuits/contacts/ways contained in a connector.